ZŠ s MŠ Krásno nad Kysucou - Kalinov
MATERSKÁ ŠKOLA
Školský rok 2011/2012
Materská škola
Srdiečko
Materská škola má dať dieťaťu taký základ,
aby malo celý život potešenie zo vzdelávania
„Skloniť sa treba k práci, čo dáva ľuďom chlieb. Hlbšie sa však treba skloniť
k matkám, čo dali život deťom. Ale najhlbšie k učiteľom, čo z bytosti
vychovali človeka, lebo je ľahšie vrch preniesť, rieku zahatať, prinútiť ju
proti prúdu tiecť, ako vychovať človeka so srdcom a dušou ľudskou.“
J.A.Komenský
V tomto školskom roku našu MŠ navštevuje 22 detí vo veku od 3 do 6 rokov .
Vstupom do MŠ sa pre deti začína samostatný osobný život rozdielny od života v rodine.
MŠ vytvára miesto, kde dieťa môže odhaliť, prejavovať, využívať a zdokonaľovať svoje možnosti a schopnosti pre život. Dáva dieťaťu zmysluplne a bohato prežiť vlastné detstvo.
Naša MŠ je zameraná na osobnostný rozvoj rozvoj každého dieťaťa, kde je dieťa chápané ako jedinečná a neopakovateľná bytosť, ktorá má už v tomto veku právo byť sama sebou, takouto je prijímaná a nami akceptovaná.
Naše deti čaká rok plný radosti, zábavy, všetci chceme, aby boli zdravé, šťastné a v našej MŠ spokojné.
Dieťa prichádza na svet s istými anatomicko-fyziologickými predpokladmi. Postupne po narodení sa stáva členom ľudskej spoločnosti, ktorá ho obklopuje a pôsobí naň mnohotvárne. Vo vývine dieťaťa má osobitné významné miesto výchova. Práve detská duša by mohla určiť nový smer ľudského pokroku a snáď i viesť k vyšším formám civilizácie.
Deťom sa venuje pozornosť v škole i v rodine, ale môžeme vždy povedať, že
s plnou úctou a vážnosťou k nim? Vychovávame v dobe, keď sa dôsledne zdôrazňujú také všeľudské hodnoty ako je demokracia, humanizácia, ľudské práva. Uvedené hodnoty sú predpokladom plnohodnotného života s plným rešpektovaním osobnosti človeka.
Humanistický prístup vo výchove charakterizuje úcta k osobnosti dieťaťa, uznanie jeho hodnoty ako človeka. Každá osobnosť je jedinečná a je potrebné ju rešpektovať. Príprava na život prebieha tvorbou a prežívaním vzťahov dieťaťa k ľuďom, k svetu i k sebe samému, najmä prostredníctvom medziľudských vzťahov. Humanizácia výchovy spočíva v pomoci dieťaťu rozvíjať sa v jedinečnú, ľudskú osobnosť a to je možné zabezpečiť len premenou koncepcie výchovy na koncepciu založenú na skutočnom individuálnom rozvoji osobnosti každého dieťaťa, jeho možnostiach a schopnostiach.
Predškolský vek je veľmi významné obdobie. Dieťa neustále hľadá, objavuje a zhromažďuje v sebe nové poznatky. Ako sa dieťa naučí pri hre milovať, rozdávať, vcítiť a pomáhať inému dieťaťu v tomto období, tak bude žiť, učiť sa a pracovať aj v budúcnosti. V materskej škole máme možnosť v tvorivo humanistickom duchu podchytiť a rozvinúť základy emocionálnej inteligencie, môžeme rozvíjať emócie detí, učiť ich vyjadrovať vlastné názory, prejavovať city, rozmýšľať, hľadať príčiny, objavovať základné hodnoty ľudského života.
Náš školský vzdelávací program s názvom:" Dobré dieťa - Celý rok sa máme radi" sme zamerali na citový rozvoj smerujúci k tvorivému sebarozvíjaniu každého dieťaťa v bezpečnom emocionálnom prostredí, ktoré dieťa uspokojuje, zvyšuje jeho sebaúctu, podporuje jeho sebavedomie. Hlavnou myšlienkou jednotlivých činností je emocionálny rozvoj detí prostredníctvom rozprávok, príbehov, hier a námetov vedúcich detí k záujmu o knihy a písanú podobu slova, tiež bližšieho spoznávania sa, získavania nových vedomostí, schopností, zručností.
V našom projekte sú na každý mesiac školského roku vybrané rozprávky, prostredníctvom ktorých budú deti vyjadrovať a stvárňovať svoje vnútorné pocity. Budú im hravou formou vysvetlené jednotlivé emócie, aby pochopili ako si s nimi môžu poradiť, ako ich na sebe spoznať a vhodne využívať. Dieťa predškolského veku má rado príbehy a rozprávky. Cez ich obsah preniká do tajov a čarov neznámeho sveta, ktorý je preň kúzelný.
Všetky činnosti sú motivované rozprávkovým námetom a sprevádzané rozprávkovými bytosťami(bábkami, maňuškami...). V projekte je sledovaný určitý zámer, dať deťom prežiť niečo, čo by im prinieslo radosť zdokonalilo ich tvorivé schopnosti a prinieslo im nové poznatky.
Celoročný projekt obsahuje 10 rozprávkových tém, v ktorých sa zameriame na určité emócie prejavov(radosť, láska, smútok, strach, priateľstvo...), ktoré by sme chceli deťom dôkladne vysvetliť, demonštrovať prostredníctvom rozprávok a príbehov a tak ďalej deti motivovať k rôznym činnostiam. Všetko budeme prispôsobovať danej situácii, potrebám, záujmom a prianiam detí.
Práve plnením tohto projektu by sme chceli deťom ponúknuť dni plné hier, zábavy a objavovania ešte neobjaveného a využiť detskú zvedavosť a nespútanosť. V deťoch by mal projekt vyvolať radostnú náladu, dobrú pohodu, mal by ich vniesť do rozprávkového života a tak v nich vzbudiť záujem o nové poznatky, aby postupne v priebehu celého roka získali potrebné kompetencie , ktoré by mali dosiahnuť na konci predškolského obdobia.
Deti by mali chápať , že svet má svoj poriadok, že sa mení a vyvíja.
Plánovaný obsah činností je možné meniť a dopĺňať v priebehu celého školského roka podľa danej situácie a potrieb detí. Edukačné činnosti sa budú plniť denne smerom k dieťaťu, kde prevláda pochvala a bude sledovaný hlavne kladný zážitok dieťaťa a záujem o činnosti.
V projekte sa budú realizovať riadené , spontánne, skupinové, individuálne a kolektívne edukačné aktivity, ktoré budú rozvíjať pôvodné skúsenosti detí s novým poznaním. Projekt je vzdelávací, prepojený s realizáciou rôznych osláv a aktivít s rodičmi, ktorí sa počas školského roka budú tiež podieľať na realizácii projektu a budú vyzvaní k spolupráci.
Predpokladám, že počas plnenia ročného projektu budú deti v našej materskej škole spokojné, zdravé, šťastné a dosiahnu čo najviac potrebných kompetencií pre úspešný vstup do 1. ročníka ZŠ. Určite si každý rodič želá, aby jeho dieťa chodilo do materskej školy s radosťou a prežilo v nej chvíle šťastia a spokojnosti. Touto cestou sa chceme uberať pri plnení nášho školského vzdelávacieho programu.
Aby naše deti mohli raz povedať :
„Všetko, čo skutočne potrebujem vedieť o tom, ako žiť,
čo robiť a ako vôbec byť, som sa naučil v materskej škole.“